Kiek nusibodę Viduržemio jūros pakrančių miestai ir kurortai vis dažnesnio keliautojo žvilgsnį kreipia į šiaurę. Norvegijos patrauklumas abejingų nepalieka – laukinė gamta, uolos, kriokliai, fjordai, vandenyno pakrantėje išsibarsčiusios uolėtos salelės ir nesibaigianti kalnų grandinė mėgstantiems žygio batus – visą tai turistams siūlo Norvegija. Dar šiauriau nuo gerokai populiaresnių Bergeno ir Stavangerio esantis Alesundo miestas dėka pigių skrydžių vis dažniau atkreipia lietuvių keliautojų dėmesį. Tad pasižvalgykime, ko čia galime tikėtis, kuo grožėtis ir ką veikti.
Beje, Alesundas lietuviškai dažnai įvardijamas ir kaip Olesiundas. Naujas lietuviams miestas vis dar neturi nusistovėjusio pavadinimo mūsų kalba, tad verta žinoti, jog abiem atvejais kalbama apie tą patį miestą.
Pažintį su miestu bei visu regionu neabejotinai reikia pradėti nuo žemėlapio. Jis – prieš jūsų akis kiek žemiau. Kaip matome, miestas, kuriame gyvena apie 20 000 žmonių, įsikūręs pačioje vandenyno pakrantėje, išsibarstęs po salas, sujungtas arba tiltais, arba požeminiais tuneliais. Net ir Alesundo oro uostas yra įrengtas saloje. Nieko keisto, jog tokioje vietoje esantis miestas yra Norvegijos žvejybos ir žuvų apdirbimo centras.
Olesiundo žemėlapis
Deja, šiame Norvegijos mieste, kaip visoje pakrantėje dažniausiai vyrauja tikrai nekokie orai. Nuolatiniai vėjai ir dažnas lietus čia yra įprasta. Žinoma, tikrai būna ir šiltų, saulėtų, ramių orų. Tačiau planuojant keliauti į šį miestą geriausia pasirūpinti ir šiltais rūbais, ir gera apsauga nuo lietaus.
Lankytinos vietos Olesiunde
Pažintis su miestu prasideda nuo senamiesčio. Jis Alesunde tikrai įdomus – vyrauja panašaus stiliaus namai, taisyklingi ir tvarkingi, kartais netgi iki keistumo tvarkingi. O to priežastis paprasta – prieš gerą šimtmetį didelė dalis medinio senojo miesto sudegė, jis buvo atstatytas laikantis gana griežto Art Nouveau stiliaus. Vaikštant siauromis gatvelėmis negalima nesižavėti norvegiška idile, paprastumu ir jaukumu.
Jeigu daugiau domitės architektūra, jūsų dėmesio turėtų susilaukti Art Nouveau architektūros centras, kuriame pasakojama apie Alesundo istoriją, gaisrą ir pakilimą iš pelenų.
Dar du muziejai, esantys mieste ir traukiantys lankytojus, neaboetinai susiję ir su vietiniu gyvenimu. Tai Alesundo muziejus, kuriame eksponuojama įvairiausi laivai ir jūrininkystės įrankiai, pasakojama jų istorija. Bei, kaip turbūt jau ir atspėjote – žvejybos muziejus, tarsi miesto vizitinė kortelė.
Bent kiek besidomintiems gamta būtina aplankyti didžiulį akvariumą – Atlantenhavsparken. Jame – vietinės Atlanto vandenyno floros ir faunos ekspozicija, žuvys, bestuburiai, augalai ir dumbliai, gyvenantys jūroje visai aplink miestą. Ši jūrų gyvybės ekspozicija dažnam apverčia įsivaizdavimą, jog šalta banguojanti jūra šalia miesto yra skurdi ir nepatraukli gyvūnams.
Kiek pasukus į apylinkės, būtina užlipti ant Aksla kalno. Nuo čia atsiveria miesto panorama, kurios nuotraukų galime pamatyti kone bet kokiame Aledundą pristatančiame lankstinuke.
Automobilių nuoma Alesunde
Skrendant į Norvegiją daugelis apsiriboti pasivaikščiojimais po miestą toli gražu nenori. Tad ir nuo Alesundo būriai turistų traukia pamatyti Norvegijos įžymybių – fjodrdų. Vienas įspūdingiausia yra Geirangenfjord fiordas, esantis maždaug už šimto kilometrų į pietryčius nuo miesto. Taip, atstumas nemažas, tačiau jį galima įveikti ir užsisakius specialią ekskursiją, ir traukiniais, ir tiesiog nuomotu automobiliu. Kiek arčiau nuo Olesiundo yra Hjorundfjord fjordas, vėlgi maždaug pietų kryptimi. Apžiūrėti šiuos gamtos stebuklus galima ir iš viršuje įrengtų apžvalgos aikštelių bei takelių, ir iš vandens ekskursijos su laivu metu.
Be abejo, jau nusprendėte Alesunde išsinuomoti automobilį, įdomių gamtos kampelių rasite ir gerokai daugiau. Tiesą sakant, bene visi vaizdai pro automobilio langą važiuojant link minėtų fjordų ar į rytus link kalnų grandinės yra verto fotoaparato objektyvo dėmesio. Visoje Norvegijoje, tame tarpe ir Alesundo apylinkėse, gausu pažymėtų trekingo takų, tad pasiėmus lazdas ir palapinę galima vaikščioti ne vieną dieną ir savaitę. Arčiau miesto traukia į vandenyną atsiveriantys vaizdai, tuo tarpu norintys kalnų turėtų bent keliasdešimt kilometrų pavažiuoti į rytus. Tą galima padaryti tiesiog traukiniu. Tiesa, jie Norvegijoje labai nepigus, tačiau gerokai sutaupyti galima perkant bilietus internetu ir gerokai iš anksto – bent prieš du mėnesius.