Belgradas – lankytinos vietos

Galbūt iš pirmo žvilgsnio įsimylėti Serbijos sostinės- Belgrado, ir nepavyks, tačiau pasigilinus išsamiau, nuomonė pasikeičia kardinaliai. Žinoma, šią kryptį labiau būtų galima rekomenduoti kontrastų nebijantiems ir ypač atviriems skirtingoms kultūroms, galiausiai smalsiems keliautojams, nes vietiniai pastatai, tradicijos dar daug kur mieste primena sovietinės okupacijos metus. Džiugu, kad vis sparčiau ši tendencija keičiasi, o su kiekvienais metais kylantys dangoraižiai, tarsi byloja apie naują, gerokai europietiškesnį ateities Belgrado veidą. Visgi esama dalykų, nekintančių šimtmečiais. Vienas iš jų- nuostabi gamta. Net nebūtina nutolti nuo pačios sostinės centro- visas grožis  lauks čia pat įkurtuose parkuose. Neapsieisime ir be žymiausių skulptūrų, muziejų menančių istorinę šalies praeitį. Taigi ką vertėtų aplankyti besisvečiuojant šiame Serbijos mieste?

Belgrado tvirtovė

Belgrado tvirtovė

Pirmasis objektas, kurį privalu pamatyti – Belgrado tvirtovė. Tai išties išskirtinė vieta, vis dar išsaugojusi savo nepalaužiama didingumą bei kelianti neeilinį susižavėjimą. Storos mūrinės sienos, masyvūs vartai, gynybiniai bokštai, cerkvė, laikrodžio bokštas ir dar daugybė kitų visoje tvirtovės teritorijoje aptinkamų elementų, savyje talpina šimtus prisiminimų ir jei tik galėtų prabilti, ko gero, pasakojimais apstulbintų kiekvieną besilankantį. Norinčių panagrinėti šio statinio istorinius užkulisius, maloniai laukia karo, kankinimų muziejai. Be to, nuo tvirtovės stogo galima stebėti pribloškiančias panoramas, apimančias viso miesto horizontus. Tuo pačiu siūloma pavaikštinėti po Kalemegdan parką, įdomių faktų sužinoti vietoje įsikūrusioje observatorijoje bei planetariume.

Automobilių nuoma Belgrade

Kadangi Belgradas yra užsitarnavęs bene seniausio miesto, esančio Europoje titulą, nėra ko stebėtis, kad ir architektūroje ši tendencija itin gaji dar iki šių dienų. Tarp tradicinių vojvodinių ar turkiško dizaino pastatų, įsiterpti bando ir modernumu alsuojantys statiniai, viso šio proceso galutinis rezultatas- neįtikėtinai derantis kontrastas. Tačiau būtent tai ir paverčia Belgradą unikalia vieta, dominančia vis didesnius turistų būrius. Tęsdami pažintį nepraeikite pro kitą iškilų pastatą – Senuosius rūmus. Puošnumas bei prabanga čia visiškai nesvetimi dalykai. Išorėje- iškiliai stovintys dorėninių kolonų stulpai, viduje – akmeninės grindys, prabangūs raudonmedžio baldai, persiški kilimai ir kiti ne kasdien sutinkami atributai suteikia karališką įvaizdį.

Respublikos aikštė

Respublikos aikštė

Ne ką mažiau rinktine elegancija didžiuojasi ir garsiosios grafienės Ljubicos ir grafo Milos rezidencijos verčiančios aiktelėti nuo auksu tviskančių erdvių, o Tito mauzoliejuje praleistos akimirkos įsimins dar ilgam.

Šv.Savos katedra – vienas iš žaviausių architektūrinių šedevrų visame Belgrade. Kartu ši stačiatikių bažnyčia ir didžiausia iš visų veikiančių Serbijoje. Tyrai baltą marmurą idealiai papildo žalsvi stogo motyvai, o viską vainikuoja dvylikos metrų aukso kryžius aiškiai matomas bet kuriame miesto taške. Papildomos harmonijos prideda aplink išrikiuoti nedideli fontanai bei patogumo dėlei sustatyti suoliukai.

Kultūrinis gyvenimas tiesiog verda centre įsikūrusioje Respublikos aikštėje. Pastarojoje šurmulio netrūksta niekada, juk smagiai popietei prie kavos puodelio kviečia lauko kavinės, restoranai, o turiningai laisvalaikį praleisti galima užsukus į nacionalinį muziejų ar teatrą. Neretai visiškai atsitiktinai pakliūti tikėtina ir į vienokius ar kitokius renginius, praskaidrinančius vietinių kasdienybę, o turistams tampančius viliojančia atrakcija, leidžiančia iš arčiau susipažinti su tradicinėmis serbų linksmybėmis. Beje, įsiamžinti vertėtų ir prie pačiame centre stovinčios, princui Mihailui dedikuotos skulptūros.

Ramiam pasivaiksčiojimui geriausiai tinka karaliaus Aleksandro bulvaras, laikomas ilgiausiai besitęsiančia miesto gatve. Išpuoselėta tvarka, suplanuota kiekviena smulkmena, kad kiekviena minutė taptų tikra atgaiva akims.

Belgrado freskos

Belgrade galima pasigrožėti įspūdignomis freskomis

Tęsiant muziejų temą reikėtų nepamiršti tikrai turinčių kuo nustebinti gamtos, šiuolaikinio meno, etnografijos muziejų, saugančių gausybę rečiausių eksponatų kolekcijų, o štai Nikolo Teslos muziejus neabejotinai paliks geriausius prisiminimus visiems pakvaišusiems dėl technologijų.

Ganėtinai smagi pramoga, o taip pat ir šaunus būdas apkeliauti visą Belgradą itin greitai- sėsti į legendomis apipintą, simboliniu tapusį tramvajų.

Sustoję ties Skardilija išvysite kiek kitokiu, bohemišku gyvenimo būdu alsuojantį rajoną. Tradicinių, serbiškos virtuvės patiekalų aromatas sklindantis iš vietos užkandinių, tikrai neleis net pagalvoti apie pabėgimą iš šios magiškos vietos, be to, čia pat veikia ir turgelis su plačiu asortimentu pačių šviežiausių vaisių ar daržovių taip maloniai atgaivinančių karštą vasaros dieną.

Viešbučių Belgrade rezervavimasBooking.com

Tiek vaikams tiek ir jų tėveliams bus ką pamatyti Belgrado zoologijos sode, galinčiame pasigirti nemažu skaičiumi egzotiškiausių gyvūnų rūšių, atkeliavusių iš pačių tolimiausių pasaulio kampelių.

Kiekvieną lankytoją svetingai pasitinka pats margiausias – Tašmajdan parkas. Tarp raminančiai šlamančių medžių, pievelių bei krūmų lūkuriuoja parko pažiba laikomas- kaskadinis muzikinis fontanas. Pagal skirtingas melodijas judančios vandens srovės sukuria neprilygstamą šou, džiuginantį visus, pasibūti bent minutei nusprendusius žmones. Aktyvesniam poilsiui skirti visiškai įrengti dviračių takai, tad sau mielą laiko leidimo būdą atras visi be išimties.

Video: ką veikti Belgrade

Belgrado žemėlapis