Gdanskas

Gdanskas – garsusis Lenkijos uostamiestis, esantis šiaurinėje šalies dalyje. Seniau buvo dažniau žinomas kaip tiesiog strateginis Lenkijos uostamiestis, tačiau pastaruoju metu, kartu su šalimais esančiais Sopotu ir Gdynia, vis labiau populiarėja kaip puikus pajūrio kurortas. Ir lietuvių vis dažniau atranda šį Lenkijos miestą.

Gdanskas

Gdanskas

Gdanske baigiasi didžiausia Lenkijos upė – Vysla. Na, tiksliau viena jos atšakų, kuri ir dar pasišakoja pačiame mieste. Prie tokios geografijos neišvengiamai teko prisitaikyti ir architektūrai, dabar džiuginančiai turistus – mieste daug tiltų, daug pasivaikščiojimui skirtų erdvių paupyje ir pajūryje, na o ir senamiesčiui teko pasispausti, dėl to čia gausu siaurų ankštų gatvelių, pulsuojančių viduramžių dvasia.

Gdansko istorija, pagal įrašus rašytiniuose šaltiniuose skaičiuojanti kiek daugiau tūkstantį metų, mena įvairius laikotarpius. Miestas pakaitomis priklausė ir Lenkijai, ir Vokietijai, buvo valdomas Prūsijos, kol tik po antrojo pasaulio karo vėl atiteko Lenkijai. Tiesa, su nemenka „dovana“ – 1945 metais miesto centras buvo smarkiai subombarduotas Raudonosios armijos, apgriauta didelė dalis namų. Tačiau lenkai pasistengė ir gan greit miestą atstatė, ypatingą dėmesį skirdami ir senamiesčio rekonstrukcijai. Tad dabar Gdanske galima pamatyti visko – ir siaurų senų gatvelių, menančių viduramžius, ir pramoninius kvartalus, ir modernius, naujai pastatytus rajonus, kaip pavyzdžiui Langartenas.

Sopotas

Sopotas

Na o pats Gdanskas – puikus miestas pasivaikščioti po įvairius istorijos laikotarpius. Pradedant senamiesčiu, siauromis grįstomis gatvelėmis ir ankštai sustatytais namais, užsukant į sovietinio stiliaus kvartalus, nuolat zujantį uostą, didžiulį geležinkelio mazgą, pramonės kvartalus. Laimei, mieste nemažai įvairaus dydžio parkelių, kur galima atsikvėpti.

Iš lankytinų vietų Gdanske žinomiausia yra šv. Mergelės katedra, garsėjanti kaip didžiausia plytinė katedra Europoje.  Šis gotikinio stiliaus architektūros paminklas leidžia pasigrožėti miestu ir iš viršaus – viename iš bokštų įrengta turistams skirta apžvalgos aikštelė. Tiesa, iki jos palypėti net per 400 laiptelių.

Vaikštant po Gdansko senamiestį neabejotinai pamatysite ir miesto vartus (kurių mieste yra toli gražu ne vieni), nuo kurių Karališkuoju keliu (taip vadinama viena senamiesčio gatvių) pasieksite Gdansko centrinę aikštę. Šioje aikštėje, kaip ir dera tikram miestui, yra rotušė, įspūdingai atrodantis pirklių namas bei Gdansko simboliu laikomas fontanas, pavadintas Neptūno vardu.

Automobilių nuoma Gdanske

Gdansko kranas, kadaise naudotas kaip miesto gynybiniai vartai arba keltuvas sunkiems kroviniams, dabar yra turistų traukos centras. Pasižiūrėti tikrai yra į ką, juolab pabandyti įsivaizduoti, kaip jis buvo naudojamas ir kaip išvis kadaise žmonėms taip galėjo sugalvoti.

Geresnei pažinčiai su Gdansku kaip uostamiesčiu verta aplankyti Jūreivystės muziejų. Čia atrasite ir Gdansko kaip pajūrio miesto istoriją, ir pačios jūreivystės, laivų statyklos įdomybes.

Na, o kai Gdanską jau jausitės apžiūrėję, belieka pasileisti jūros pakrante į šiaurę, link kurortinių Sopoto ir Gdynios.

Gdynia

Gdynia

Į šiaurę vos už dešimties kilometrų pajūriu nuo Gdansko yra Sopoto pajūrio kurortas, kur ir plūsta ilsėtis turistai vasaros metu. Nieko keisto, nes pačiame Gdanske yra didžiulis uostas, įdomus nebent pasivaikščiojimams, bet tikrai ne pasyviam poilsiui. Na dar šiauriau yra kitas nemažas Lenkijos miestas – Gdynia. Tai naujas, net šimto metų neskaičiuojantis miestas, dabar populiarus tarp turistų tiek poilsiui, tiek įvairioms pramogoms. Jei jau lankotės Gdanske, būtinai užsukite ir į Sopotą bei Gdynią – juolab, kad viskas ir pakeliui, ir visai netoli.

Viešbučių Gdanske, Sopote, Gdynioje rezervavimasBooking.com

Gdansko žemėlapis