Helsinkis – Suomijos sostinė ir didžiausias šalies miestas. Įsikūręs Suomijos įlankos pakrantėje Helsinkis yra svarbus uostas bei turizmo traukos centras. Miesto amžius skaičiuojamas nuo 1550 metų, kai jis buvo įkurtas kaip konkurentas su Talino uostu. Sostine Helsinkis laikomas nuo 1812 metų, kai Turku miestas neteko šio statuso. Nuo Talino Helsinkį skiria 80 kilometrų pločio įlanka.
Klimatas Helsinkyje nėra pats maloniausias. Kadangi tai uostas, įsikūręs prie jūros, miesto ore dažnai būna daug drėgmės. Todėl, pavyzdžiui žiemą, oro temperatūrai nukritus iki -5 laipsnių, bus jaučiamas gerokai didesnis šaltis. Vasaros čia nėra tokios karštos kaip Lietuvos rytiniuose miestuose. Temperatūra čia pakyla iki 22 laipsnių, karštesnėmis dienomis iki 27 ar net 30. Kadangi miestas yra šiauriau nei Lietuva, tad ir vasaros dienos čia yra ilgesnės, o naktys trumpesnės.
Helsinkyje yra gana nemažai muziejų, taigi norintiems susipažinti su suomių kultūra čia bus ką veikti. Didžiausias istorinis muziejus Helsinkyje yra Nacionalinis Suomijos muziejus. Muziejuje pateikiama istorija nuo priešistorinių laikų iki pat šių dienų. Vien pats muziejaus pastato dizainas traukia lankytojus. Tai sena romantinio stiliaus viduramžių pabaigos pilis.
Mėgstantiems pramogas Helsinkis taip pat patiks. Čia yra net 4 pramogų parkai. Linnamaki – seniausias Suomijoje pramogų parkas, žymus savo medinėmis amerikietiškų kalnelių rogutėmis. Parkas veikia tik vasaros metu. Norintiems vandens pramogų siūloma apsilankyti Serena vandens pramogų parke. Šis vandens parkas yra didžiausias visoje Skandinavijoje, jis taip pat turi ir lauko vandens parką, atidaromą vasarą.
Įdomus yra Helsinkyje kasmet, kiekvieną rugpjūtį, vykstantis Menų ir kultūros festivalis. Paprastai festivalis trunka dvi savaites, per kurias vyksta daug renginių meno ir kultūros tematika. Tai didžiausias festivalis visoje Suomijoje. Be to Helsinkyje vyksta ir Valpurgijaus šventė, skirta švęsti pavasario sugrįžimą. Tiesa, čia ji vadinama Vappu. Suomijoje tai viena iš keturių didžiausių švenčių metuose. Šventė prasideda balandžio 30 – osios vakarą ir tęsiasi iki Gegužės pirmos. Jos metu vyksta karnavalas, daugiausia skirtas studentams ir darbininkams.
Nors Helsinkis ir nėra labai šiltas miestas, bet paplūdimių turi. Vasarą, pakilus temperatūrai, vietiniai traukia į Hietaniemi paplūdimį. Jei manote, kad maudytis per šalta, vis tiek verta jame apsilankyti pažaisti tinklinio ar pasilepinti saule, juolab, kad iki paplūdimio tik 15 minučių kelio nuo miesto centro.
Automobilių nuoma Helsinkyje
Traukiant nuo miesto centro vis toliau link jūros ir net į pačią jūrą, galbūt kam nors patiks pasiplaukiojimai laivu. Pavyzdžiui, vasaros sezonu, triskart per savaitę galima išplaukti į jūrą pasižvalgyti po nuošalią salelę su švyturiu, aplankyti paukščių rezervatą ar tiesiog pavaikštinėti po salas.
Kas gi nėra girdėjęs suomiškos pirties? Jei sušalote bevaikščiodami mieste, nesunkiai rasite ir viešą pirtį. Helsinkyje jų yra net kelios. Pasinaudojus pirtimi galima išeiti į lauką atsigaivinti ir vėl grįžti. Apsilankymas tokiose pirtyse paprastai kainuoja nuo 10 eurų, papildomos kainos už rankšluosčius.
Transportas. Helsinkio kelių pagrindinės struktūrinės dalys yra trys pusapskritimiai, vadinami Ring I, Ring II, Ring III. Pirmasis – populiariausias kelias visoje Suomijoje, kasdien čia pravažiuoja daugiau kaip 100 000 automobilių. Viešasis Helsinkio transportas susideda iš tramvajų, traukinių, metro, autobusų, keltų. Pigiausias yra tramvajaus bilietas, bet net ir jo kaina siekia 2.2 eurus. Toks bilietas leis važinėti vieną valandą. Sumokėjus 2.5 euro tą patį bilietą bus galima naudoti autobuse, tramvajuje ir traukinyje. 30 dienų bilietas kainuoja 50 eurų.
Helsinkis, kaip miestas vertas turistų dėmesio. Nors tarp lietuvių nėra toks populiarus kaip Turkijos kurortai ar Europos didmiesčiai, bet visgi vertas apsilankymo. Tiesa, tiesioginių pigių skrydžių į Helsinkį iš Lietuvos nėra, tad reiktų pasirinkti kitą kelią. Galbūt autobusu iki Talino ir plaukti keltu? O galbūt važiuoti automobiliu, pakeliui aplankant Latviją, bei Estiją?