Krokuva

Krokuva – senas, bene nuo akmens amžiaus savo istoriją skaičiuojantis miestas. Pradžioje čia kūrėsi senovės gentys, vėliau ilgą laiką apylinkėse buvo išgaunama druska, o štai beveik prieš tūkstantį metų Krokuva buvo paskelbta Lenkijos sostine. Dabar tai – antras pagal dydį Lenkijos miestas, esantis šalies pietinėje dalyje.

Krokuvos barbakanas

Krokuva dažniau turistų lankoma kaip pakeleivingas miestas traukiant kur nors toliau – į Čekiją ar Slovakiją. Dažnai į šį miestą užsukama vien dėl netoliese esančių garsiųjų Vieličkos druskų kasyklų. Tačiau tikrai verta pagalvoti ir apie kelionę vien į šį istorinį miestą – automobiliu Krokuvą galima pasiekti per keliolika valandų, pakeliui susipažįstant ir su kita Lenkijos dalimi, o tiek nakvynė, tiek maistas šiame mieste nėra brangus. Tai gali būtų puikus sprendimas savaitgalio kelionei. Juolab, kad mieste tikrai yra ką pamatyti.

Tikriausiai pažintis su daugeliu miestų prasideda nuo centrinės jos dalies. Krokuvos senamiestis tikrai ne veltui įtrauktas į pasaulio paveldus sąrašus. Net 900 metų Krokuva buvo sostine, iš pradžių Lenkijos, vėliau Laisvosios Krokuvos, dar vėliau – Krokuvos didžiosios kunigaikštystės. Tad čia viręs gyvenimas puikiai atsispindi senamiesčio architektūroje – seni statiniai, siauros gatvelės, gan nemažas senamiestis plotu ir didžiausia viduramžius menanti turgaus aikštė visoje Europoje. Kadaise čia išties virdavo kasdienis miestiečių ir prekeivių gyvenimas, dabar paprastai aikštėje zuja tuntai turistų.

Įėjimą į senamiestį dabar jau tik simbolizuoja Krokuvos barbakanas. O štai prieš kelis šimtus metų šis 1498 metais statytas įtvirtinimas buvo labai svarbus. Tai – senieji miesto vartai, vieni iš trijų buvusių. Barbakanas puikiai išsilaikęs, lankantis prie jo gana gyvai galima įsivaizduoti, kokią jėgą atbaidyti priešams turėjo šis net trijų metrų storio ir dešimties metrų aukščio statinys.

Vavelio rūmai

Bene privalomas lankytinas objektas Krokuvoje – tai Karališkieji Vavelio rūmai, stūksantys ant to paties pavadinimo kalvos. Vien lipimas į šią kalvą akmeniniu grindiniu palei storas sienas mintimis nukelia į seniau čia virusį gyvenimą. Vavelio rūmai – renesanso stiliumi šešioliktame amžiuje statyta karalių rezidencija. Dabar viduje veikia muziejus, be abejo bandantis papasakoti apie tų laikų gyvenimą.

Automobilių nuoma Krokuvoje

Puikus būdas susipažinti su miestu ir net visu regionu, jo istorija – muziejų lankymas. Krokuvoje jų yra ne vienas, ir toli gražu ne visi pasakoja apie patį miestą. Bene labiausiai istorinis yra Čartoriskių muziejus, kur atskiras salės skirtos ginklų ir antikos eksponatams. Požeminis muziejus, esantis po Turgaus aikšte, pasakoja senosios Krokuvos istoriją, miesto išplanavimo pasikeitimus ir be abejo parodo įvairius senuosius artefaktus. Dar istorijos mėgėjų laukia Krokuvos archeologijos muziejus, pasakojantis ne tik Lenkijos istoriją nuo pat akmens amžiaus, bet ir visai kitų, tolimų civilizacijų įdomybes (pavyzdžiui, jame yra archeologinių radinių iš Egipto ir net Pietų Amerikos).

Krokuvos aviacijos muziejus net su interaktyviais eksponatais neabejotinai sudomins ir vangiai istoriją  besidominčius, tačiau naujas technologijas mėgstančius turistus.

Nacionalinis Krokuvos muziejus – tikriems meno mėgėjams, ir toli gražu ne tik Lenkijos menininkų (pavyzdžiui, muziejuje yra Japonijos menui skirta ekspozicija). Viso šiuo metu čia eksponuojama apie 70 000 įvairių meno kūrinių.

Krokuvoje gausu ir įvairių bažnyčių. Bene žinomiausia – gotikinė šv. Marijos bazilika, statyta dar keturioliktame amžiuje. Šalia garsiųjų šv. Florijono vartų, vedančių į senamiestį kaip ir minėtas Krokuvos barbakanas, yra ir to paties pavadinimo bažnyčia. Šventųjų Petro ir Pauliaus bažnyčios tvorą puošia dvylikos apaštalų skulptūros. Tiesa, jau kopijos, tačiau vis tiek vertos dėmesio. Na, o jei kam religinių įdomybių dar bus per mažai, verta aplankyti Archivyskupijos muziejų, kur galima rastai nemažai Jonui Pauliui II-ajam priklaususių daiktų ir kitų religinių bei pasaulietinių meno kūrinių bei kitų eksponatų.

Druskų kasyklos

Vieličkos druskų kasykla yra vos už keliolikos kilometrų į pietryčius nuo pačio Krokuvos centro. Nuo senų laikų naudotose kasyklose šiuo metu veikia įspūdingas muziejus, įtrauktas į pasaulio paveldo sąrašą. Vieličkos kasyklos – tai požeminiai tuneliai, salės, laipteliai, ežerai, ir visa tai – druskoje. Organizuotų ekskursijų metų pasivaikščiojimai požemiais tęsiasi net apie porą kilometrų, apjungia dvidešimt kamerų, esančių įvairiame, nuo 60 iki 130 metrų gylyje po žeme. Pakeliui ne tik sužinosite, kaip atrodo ta tikroji akmens druska dar prieš ją išgaunant, bet ir išsiaiškinsite, kaip tai buvo daroma seniau. Pamatysite ir unikalių dirbinių – druskos skulptūrų. Tiesa, po žeme vis tik vėsoka, temperatūra siekia apie kelioliką laipsnių, tad patartina prieš leidžiantis gilyn apsirengti šilčiau.

Na o jei ir Krokuvos, ir Vieličkos pasirodys per mažai, galima nuvažiuoti į nacių įkurta Aušvico koncentracijos stovyklą, esančią už maždaug penkiasdešimties kilometrų į vakarus nuo Krokuvos. Tai – liūdnos istorijos prisiminimas, įspūdingas, tačiau ne silpnų nervų lankytojams.

Viešbučių Krokuvoje rezervavimasBooking.com

Krokuvos žemėlapis