Lenkija – lankytinos vietos

Lenkija – šalis su didinga, glaudžiai siejama ir su mūsų valstybe istorija. Dėl šios priežasties ne vienas lietuvis susiruošia trumpoms, savaitgalio trukmės mini atostogoms, kurių metu ne tik pabėgtų nuo kasdieninės rutinos, o ir susipažintų su lankomo krašto praeitimi, kurią vis dar mena įspūdinga miestų architektūra, pilys, viduramžius siekiantys senamiesčiai, koncentracijos stovyklos, bažnyčios. Tačiau nenusivils ir tie, kas ieško ramaus gamtos prieglobsčio, nuostabių kraštovaizdžių, natūralumo.

Automobilių nuoma Lenkijoje

Visoje Lenkijoje gausu plačiai po teritoriją išsidėsčiusių pasakiškų kampelių, kartais leidžiančių pasijusti tarsi būtumėte kokioje nors ypač egzotiškoje šalyje, kurios pritrenkiantys vaizdai lyg ir nebestebintų taip stipriai kaip, kad lankantis Europoje. Tai išties malonus netikėtumas, tik dar labiau paskatinantis nuvykti ir atrasti kažką naujo šioje, mūsų kaimynėje, kur jau atrodo viskas žinoma ir matyta. Juolab, kai šis lobis pasiekiamas ranka ir susiplanuoti išvyką nėra daug išteklių ar laiko reikalaujanti misija.

Lenkijos sostinė - Varšuva

Lenkijos sostinė – Varšuva

Viena turtingiausių savo lankomų objektų skaičiumi sostinė – Varšuva. Pačiame centre esantis senamiestis išsiskiria visą teritoriją juosiančiomis raudonų plytų sienomis ir Turgaus aikšte, kadaise sutraukdavusia ne tik visą miesto “elitą“, bet ir eilinius gyventojus. Šiomis dienomis Varšuvą nuo pat jos susikūrimo pažinti galime čia įkurtame istorijos muziejuje. Beje, ši vieta gali didžiuotis ir Unesco pripažintu pasaulinio paveldo titulu. Toje pačioje aikštėje dar išvysite Undinės Sirenos statulą, tapusia visą miestą reprezentuojančiu simboliu. Netoliese esantys Karaliaus rūmai nepaprastai ištaigingas, bei išskirtinis statinys paliekantis nepamirštamą įspūdį jau vien pažvelgus į jo išorę. Užsukę vidun, apžiūrėsite įvairiausių eksponatų, tokių kaip rytietiški baldai, kilimai, paveikslai kolekcijas. Ypač puošni, neabejotinai dėmesį patrauksianti, gotikinio stiliaus Šv.Jono katedra – garsi ne tik savo požemiuose palaidotais šaliai nusipelniusiais žmonėmis, bet ir įmantriais, religinės tematikos meno kūriniais, kerinčiomis dekoracijomis, nuo kurių nesinorės atitraukti akių.

Dar vienas įdomus pastatas – Vilanovo rūmai. Kažkada juose gyveno pats karalius Jonas Sobieskis. Apžiūrėjus barokinio stiliaus rūmus iš arčiau, smagu pavaikštinėti ir po anglišką parką bei itališko tipo sodą.

Viešbučių Lenkijoje rezervavimasBooking.com

Būtinai apsilankykite ir Karališkuoju keliu pramintoje, reikšmingiausioje sostinės gatvėje jungiančioje Pilies aikšte ir Vilanovo rūmus. Kelias tikrai neprailgs, mat pasidairysite į senuosius pirklių namus, autentiškus bei savo pirmykštę dvasią vis dar išsaugojusius statinius. O visą šią ekskursiją užbaigs nepakartojamoji Šv.Onos bažnyčia, žavinti rokoko stiliaus interjeru, neoklasikinėmis detalėmis, prabangiu dizainu ir ypač jaukia atmosfera. Šalimais galima pamatyti ir kelis fragmentų likučius iš anksčiau stovėjusio Bernardinų vienuolyno.

Daug prieštaringų nuomonių susilaukiantis Kultūros ir mokslo rūmai dėl savo sovietinio dvelksmo galbūt ir nėra ypač mėgstami vietinių gyventojų, tačiau dažnai įtraukiami į turistus dominančių lankytinų vietų sąrašą kaip anuometinė relikvija.

Tarp turistų populiarus ir Gdanskas

Tarp turistų populiarus ir Gdanskas

Lazienki parkas, galintis pasigirti iškiliausiais “rūmais ant vandens“, savo neprilygstamu grožiu bei architektūros muziejumi tiesiog masina keliautojus čia užsukti bent minutėlei.

Juodąsias istorijos dėmes primena buvusiame žydų gete stovintis, nuo nacių rankos žuvusiems skirtas paminklas.

Na, o smalsuoliams tikru atradimu taps Koperniko mokslo centras. Jame daugybė būdų pažinti mūsų planetoje vykstančius vienokius ar kitokius procesus, visiška laisvė atliekant eksperimentus, leisiančius geriau suprasti tam tikrų reiškinių atsiradimo priežastis bei proga savo kailiu patirti patį tikriausią žemės drebėjimą. Bene moderniausias šalies muziejus sutraukia daugybę žmonių iš viso žemyno ar net tolimiausių pasaulio šalių.

Tačiau ir tai dar ne viskas. Būtinai neprasilenkite su karikatūrų – ko gero vienu pirmųjų  būtent tokio pobūdžio, traukinių – eksponuojančio seniausius su šiuo transportu susijusius išradimus, nepriklausomybės, kuriame galima pamatyti su laisvos valstybės statuso atgavimu siejamus simbolius( monetas, dokumentus) muziejais.

Varšuvos zoologijos sodas pradžiugins ne tik vaikus, bet ir suaugusius panorusius prisiminti tas nerūpestingas jaunystės dienas.

Bažnyčia Gdanske

Bažnyčia Gdanske

Krokuva kadaise puikavosi šalies sostinės vardu. Šiais laikais miestas tapęs praeitį ir dabartį sujungiančia grandimi, neleidžiančia nutolti nuo istorinių užkulisių, amžiams įstrigusių senamiesčio sienų mūruose, Vavelio kalvos statiniuose bei kiekviename žingsnyje, nesvarbu kur eitumėte. Neeilinius jausmus sukelia ir tai, kad Krokuvos katedroje palaidotas pats Jogaila, būtent šiame mieste priėmęs jam suteiktą karaliaus titulą.

Viešbučių Lenkijoje rezervavimasBooking.com

Kuo nustebinti turi ir Gdanskas, daugeliui žinomas kaip senovės Hanzos prekybininkų meka. Milžiniška katedra, gotikos bei renesanso stilių variacijos, atsispindinčios visoje miesto architektūroje, didžiausia plytinė bažnyčia, vienas geriausių Lenkijos kurortų – Sopotas iš Gdansko pasiekiamas per juokingą laiko tarpą, neleis nusivilti iki šio taško įveiktu keliu.

Nepatingėję pavažiuoti šiek tiek toliau, gyvai išvysite dailiausią visoje Europoje – Malborko pilį. Tryliktame amžiuje, kaip kryžiuočių sostinė iškilusi pilis per savo gyvavimo periodą regėjo įvairiausių mūšių, iškiliausių to meto asmenybių kaip, kad čia kalėjęs LDK kunigaikštis Kęstutis.

Torūnės senamiestis, iš kurio kilęs ir pats Mikalojus Kopernikas, praeityje klestėjo dėl vietoje aktyviai vykdytos prekybos, o tai liudija gausios muziejų kolekcijos, prašmatnūs pirklių namai, didingos bažnyčios.

Aukštieji Tatrai tęsiasi ir Lenkijoje, ir Slovakijoje

Aukštieji Tatrai tęsiasi ir Lenkijoje, ir Slovakijoje

300 kilometrų siekiantys, druskos kasyklos labirintai su galerijomis, nesibaigiančiais koridoriais įtrauks į mažai kam pažįstama, bei smalsumą žadinančią druskų kasėjo darbo rutiną.

Čenstachova ir Jasna Gora vienuolynas, mažytį, atrodo niekuo neypatingą miestelį sugebėjo iškelti į neregėtas aukštumas. Čia galite pamatyti kruopščiai saugomą juodosios Madonos paveikslą. Be to, manoma, kad tai stebuklinga vieta, todėl daugybė maldininkų kiekvienais metais atvyksta vis mėgindami tuo įsitikinti.

Pamaldžiausius keliautojus traukia ir Šv.Lipkos vienuolynas, kurio viduje įsitaisęs medis, o iš 5000 vamzdelių sudaryti vargonai, savo klavišų judesiais išjudina aplink išdėstytas šventųjų figūrėles taip jas priverčiant šokti.

Griunvaldas nėra tik paprastas kaimelis. Čia pasak istorikų įvyko pats Žalgirio mūšis. Daugiau ne tik apie šį įvykį, bet ir kryžiuočių vykdytą pagonių ekspansiją sužinosite Stemplarko muziejuje.

Aušvico ir Štuthofo koncentracijos stovyklos suvirpins širdį kiekvienam jose apsilankiusiam. Žiaurias kalėjusių kančias bei nežmoniškas gyvenimo sąlygas, pražudžiusias dešimtis tūkstančių, dabar mena tik įrengtos parodų salės, kuriose vaizdingai pateiktas ne pats maloniausias etapas, kai gyvybė tebuvo visiškai bevertis dalykas, o politinė situacija sugriovė gyvenimus begaliai žmonių.

Lenkija gali pasigirti ir pilimis

Lenkija gali pasigirti ir pilimis

Besidomintiems istorija verta aplankyti Vilko guolį. Apsuptas tankaus miško, šis, jau gerokai  apgriuvęs štabas šiek tiek baugina, bet tuo pačiu suteikia progą prisiliesti prie antrojo pasaulinio karo laikų liekanų.

Visai kitoks šalies veidas atsiskleidžia atradus pačius įspūdingiausius gamtos šedevrus. Štai Mozūrija ne veltui minima kaip ežerų motina, juk po savo sparnu glaudžia net tris tūkstančius vandens telkinių. Tai tikras žvejybos mėgėjų, buriuotųjų ar vandens sportą garbinančių nutrūktgalvių rojus. Tarp kitko, esama ir ne vienos išskirtinės pilies.

Hel pusiasalis puikiai tiks visiems, ieškantiems ramios vietos, džiuginančios akis ir suteikiančios sielos ramybę. Pamiršite visus rūpesčius, o vasaros sezono metu pasijausite tarsi prabangiausiuose pietų kurortuose.

Jei nesiryžtate keliauti į tolimus kraštus, Sacharos dykumą priminti gali Slowinski kopos. Pastarosios siekia net 40 metrų, tad niekuo nenusileidžia tikrosioms, artimųjų rytų smėlio platybėms.

Kelionės pabaigai rinkitės gigantiškąjį Park Vodny vandens atrakcionų parką užpildytą geriausiomis trasomis  bei kitomis moderniomis pramogomis.

 

Lenkijos žemėlapis