Kėdainiai

Kėdainiai – miestas vidurio Lietuvoje, garsėjantis kaip pramonės centras. Tačiau Kėdainiuose galima nuvykti ir turistiniais tikslais. Čia yra valstybės saugomas senamiestis, įdomių lankytinų objektų, o miestas turi turtingą istorija. Taigi, pasidomėkite, kuo yra įdomūs Kėdainiai ir kodėl verta čia nuvykti.

Kėdainių istorija

Sakoma, kad Kėdainių pavadinimas kilęs iš pirklio Keidaneno pavardės, kuris štai atvyko į vidurio Lietuvą ir įkūrė žvejų kaimelį. Pirmą kartą Kėdainių vardas yra paminėtas 1372 metais Livonijos kronikose.

Kol dar Kėdainiai buvo nedidelė gyvenvietė dešiniajame Nevėžio krante, jos šiaurėje buvo didelė giria, pagonių garbinama ir šventa. Tačiau, kaip visuomet, atvyko kryžiuočiai ir pagonių šventyklą, esančią girioje sunaikino, o vietoj jos pastatė šventyklą. Taigi, pirma bažnyčia Kėdainiuose buvo pastatyta dar 1403 metais.

Kėdainių senamiestis

Kėdainių senamiestis

Plečiantis gyvenvietei, per ją nusitiesė prekybiniai keliai, jungiantys Vilnių su Žemaitija, Rygą su Kaunu. Netrukus mieste atsirado ir turgus, o gyventojų skaičius 16 amžiuje viršijo 1000 žmonių. Prekybą ir pramonę mieste dar labiau paskatino atsiradusi laivinė prekyba.

Laikui bėgant Kėdainiai vis augo. Nors 16 amžiaus pabaigoje miestą nusiaubė net du gaisrai, nuo kurių nukentėjo didelė gyvenvietės dalis, tačiau jau po kelių metų Kėdainiai atsigavo ir čia jau gyveno beveik 3000 gyventojų. Žinoma, kad tais laikais mieste veikė 104 (!!) smuklės – alaus, degtinės ir midaus.

Įsismarkavus karui tarp Švedijos ir Rusijos, Kėdainiai patyrė didelių nuostolių ir prekyba čia smarkiai smuko. Gyventojai išsiskirstė, liko vos 40 gyvenamų sklypų. Boguslavo Radvilos pastangomis Kėdainius buvo stengiamasi atgaivinti, tačiau atgyjantį miestą nusiaubė gaisras. Vėliau miestui teko išgyventi Švedijos kariuomenės apgultį, taip pat ir marą. Miestas pagaliau atsigavo tik 18 amžiaus antroje pusėje.

Po Antrojo pasaulinio karo Kėdainiuose toliau buvo vystoma pramonė ir prekyba. Čia atsirado chemijos kombinatas, cukraus fabrikas, grūdų produktų kombinatas, taip pat ir elektros prietaisų gamykla. Tuomet gyventojų skaičius ėmė smarkiai augti ir pasiekė 10 000. Dabar Kėdainiuose gyvena apie 25 000 gyventojų.

Kėdainių rotušė

Kėdainių rotušė

Lankytinos vietos Kėdainiuose

Visų pirma, Kėdainiai žinomi dėl savo senamiesčio. Senamiesčio gatvių tinklas, visas išplanavimas ir pastatai beveik nepasikeitė nuo 17 amžiaus. Įdomu pasivaikščioti po Kėdainių senamiesčio, pasižvalgyti į senus pastatus bei pabandyti įsivaizduoti, kaip čia prieš kelis šimtus metų virte virė prekyba ir gyvenimas. Senamiestyje rasite renesanso, gotikos, baroko ir klasicizmo stiliaus pastatų.

Senamiestyje rasite miesto rotušę, pastatytą dar 1653 metais, rektorių rūmus (taip pat 17 amžiaus), net 4 turgaus aikštes, pasivaikščiosite Didžiąja gatve, kurioje pamatysite bene visus įdomiausius senamiesčio pastatus.

Kėdainiai garsėja ir vienu seniausių muziejų Lietuvoje – Kėdainių krašto muziejumi. Šis muziejus taip pat valdo ir Juozo Paukštelio (20 amžiaus rašytojo) muziejų, Radvilų mauzoliejų su 17 amžiaus sarkofagais, daugiakultūrį centrą, easntį sinagogoje, taip pat ir V. Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejų ir Janinos Monkutės – Marks dailės muziejų.

Kėdainių senamiesčio gatvelė

Kėdainių senamiesčio gatvelė

Taip pat verta aplankyti ir Kėdainiuose esančias Šv. Jurgio bažnyčią, Šv. Juozapo bažnyčią, sinagogų kompleksą,

Būnant Kėdainiuose verta aplankyti ir Minaretą. Tai vienas iš 2 minaretų, esančių Lietuvoje. 1880 metais pastatytas minaretas, skirtas atminti Rusijos – Turkijos karą yra beveik 28 metrų aukščio, turi balkoną. Deja, lankytojams jis uždarytas.

Svarbus miesto parkas – Babėnų miškas. Jame yra ir Babėnų karjeras, kur mielai ilsisi kėdainiečiai. Kitas miesto parkas, vadinamas Centriniu parku, įkurtas ant Dotnuvėlės upės tvenkinio kranto. Jame rengiami įvairūs renginiai, koncertai.

Mikalojaus Daukšos ąžuolas. Kalbama, kad jį pasodino pats Mikalojus Daukša, mat ąžuolas yra šalia jo gimtosios sodybos. Šis ąžuolas yra 23 m aukščio ir 1,7 m skersmens.

Kėdainių "Alpės"

Kėdainių “Alpės”

Kėdainių Alpės. Kad ir kaip gražiai skambėtų, tai yra tik fosfogipso atliekų sąvartynas. Šios Alpės yra netoli Zabieliškio kaimo ir iš tolo atrodo tikrai įspūdingai.

Netoli Kėdainių yra ir oficialiai patvirtintas Lietuvos geografinis vidurys. Jis pažymėtas trimis dideliais akmenimis ir paminklu. Pradžioje buvo atgabentas vienas akmuo, tačiau vėliau šalia padėti dar du dideli akmenys simbolizuojantys Aukštaitiją bei Žemaitiją.

Kėdainius galima pasiekti automobiliu, autobusu, o taip pat ir traukiniu. Į miestą užsuka tarpmiestiniai autobusai. Tiesa, nutiesus Via Baltica kelio aplinkkelį, autobusų srautas kiek sumažėjo. Po miestą važinėja viešasis transportas (bendrovė – Kėdbusas), taip pat yra ir privačių maršrutinių taksi.

Kėdainių rajone yra ir saugomų teritorijų, kurias taip pat verta aplankyti. Visų pirma, alia Kėdainių yra Krekenavos regioninis parkas. Taip pat, yra 4 valstybiniai draustiniai: Aluonos hidrografinis, Laučynės kraštovaizdžio, Šušvės kraštovaizdžio ir Pajieslio geomorfologinis. Taip pat Kėdainių rajone yra ir 26 savivaldybei priklausantys draustiniai.