Abisko nacionalinis parkas

Abisko nacionalinis parkas yra Švedijos šiaurinėje dalyje, Laplandijoje, visai šalia Norvegijos sienos. Parkas įkurtas 1909 metais, jo ribojama teritorija nėra didelė – 77 km²(palyginimui – Neries regioninis parkas užima 100 km² plotą). Parkas prasideda prie vieno didžiausių Švedijos ežerų – Tornetrask, prie kurio įsikūręs ir Abisko miestelis. Nuo miestelio parkas driekiasi į pietvakarius apie 15 kilometrų.

Abisko nacionalinis parkas

Taigi, kuo tas Abisko parkas toks ypatingas, jei jau apie jį prakalbome? Parko įkūrimo tikslas bene atsako į šį klausimą. Iš tikrųjų parkas buvo įkurtas norint išsaugoti skandinaviškos gamtos dalelę ir palikti ją tokią, kokia yramokslinių tyrinėjimų tikslais. Tad nenuostabu, kad šalia įsikūrus ir Abisko mokslinių tyrimų stotis.

Automobilių nuoma Švedijoje

Visgi, mums parkas rūpi kaip kelionės, atostogų tikslas. Visas parkas – tai laukinės gamtos lopinėlis, kokio neišvysite Lietuvoje. Tundra, uolos, beveik 2 kilometrų aukštį siekiantys kalnai – ir tai ne taip ir toli nuo Lietuvos. Be to, gerai išsaugotoje gamtoje sutiksite ir grėsmingų kalnų upių ir krištolo skaidrumo ežerų.

Abisko nacionalinis parkas

Be abejo, turistus į parką traukia du ypatingi gamtos reiškiniai – tai poliarinė pašvaistė ir poliarinė diena. Poliarinę pašvaistę pamatyti galima Lapkričio – kovo mėnesiais. Dangus čia švarus, nėra vadinamojo šviesos teršimo. Tad mėgstantiems paspoksoti į žvaigždes, parkas taip pat tam puikiai tiks.

 

Na o poliarinė diena irgi įdomus reiškinys, gyvenantiems toliau nuo poliarinio rato. Abisko parkas yra už 200 kilometrų į šiaurę nuo poliarinio rato, tad vasaros metu šviesu būna visą parą. O norint vidurnaktį pamatyti saulę, geriausias tam metas yra nuo birželio pradžios iki liepos vidurio.

Parkas populiarus tarp turistų, mėgstančių laukinę gamtą. Abisko nacionaliniame parke yra net 440 kilometrų ilgio pėsčiųjų tako dalis, pavadinimu Kungsleden. Takas prasideda Abisko turistų stotyje, į kurią galima patogiai patekti traukiniu. Einant šiuo taku į pietus, pasiekiamas aukščiausias Švedijos kalnas – Kebnekaise, kurio aukštis viršija 2 kilometrus.

Be vaikščiojimo takais, galima išbandyti savo jėgas keliaujant palei upes, išmėgintant žvejybą kalnų upėje, važinėjimą šunų traukiamomis rogėmis ar važinėjimą dviračiu po kalnus. Daug pramogų siūloma ne pačiame Abisko nacionaliniame parke, bet aplinkiniuose rajonuose. Griežtas ribas tarp parko ir ne parko teritorijos visgi sunku nustatyti.

Abisko nacionalinis parkas

Vidutinė temperatūra liepos mėnesį Abisko rajone svyruoja apie 11 laipsnių. Be to, liepa čia yra lietingiausias metų mėnuo. Apskritai, kritulių per metus čia iškrenta beveik 400 mm. Tai yra mažiau nei vidurkis Vilniuje (660 mm). Žiemą, sausio mėnesį, vidutinė temperatūra Abiske būna apie -9,6 laipsnio.

Taigi, bene tinkamiausias metas keliauti po parką yra birželio mėnuo, kai jau pakankamai šilta, bet kritulių iškrinta mažiau nei liepos mėnesį. Visgi, bet kuriuo šiltojo sezono metu verta turėti apsiaustą nuo lietaus, nes oras kalnuose permainingas.

Viešbučių Švedijoje rezervavimasBooking.com

Abisko nacionalinio parko žemėlapis